Haberler & Etkinlikler


HABERLER


50. yılında Prag Baharı: O dönem neler yaşandı?

Tarihte 5 Ocak 1968’den itibaren Çekoslovakya’nın politik olarak liberalleşmeye çalıştığı bir dönem olarak bilinen “Prag Baharı”, Alexander Dubçek’in iktidara gelmesinin ardından Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyelerinin 20-21 Ağustos’ta bu ülkeyi işgal etmesiyle sona erdi.
Peki yakın Avrupa siyasi tarihinin önemli kilometre taşlarından birisi olarak değerlendirilen Prag Baharı öncesi ve sonrası ne tür gelişmeler yaşandı? Çekoslovakya artık yok, bu ülke yerine Çek Cumhuriyeti ve Slovakya Cumhuriyeti mevcudiyetini koruyor. Çekoslovakya, 2 Dünya Savaşı’nın ardından sıkı bir şekilde eski Sovyetler Birliği rejiminin etkisi altına girmişti.
Diktatör Joseph Stalin’in 1953 yılında ölümünün ardından sıkı bir denetim altında tutulan Sovyet uydu devletleri kısmen, bir rahatlama dönemine girdi. 1967 yılına gelindiğinde Çekoslovakya’da rejim aleyhine sesler yükselirken özgürlük talepleri arttı.
Çekoslovakya’da 1963 yılında yaşanan ekonomik durgunluk, Sovyetler Birliği’ne bağlı diğer devletleri de etkilemeye başlamıştı.
1968 yılında Antonin Novotny, Komünist Parti yönetimini Alexander Dupçek’e kaptırdı. Dupçek, nisan ayından itibaren basın özgürlüğü, daha demokratik bir düzen ve yeni bir ekonomik model için liberalleşme politikalarının ilk adımını attı.
Bu politikanın sonunda federal bir anayasa yazılarak, Çekoslovakya Sosyalist Cumhuriyeti'nin eşit iki ulusa bölünmesi tasarlanmıştı.


ETKİNLİKLER


Buzola

IAGO

location

Hybernia Theatre

calender

10 Mayıs 2019 Cuma

hour

18:00

Buzola

IAGO

location

Hybernia Theatre

calender

10 Mayıs 2019 Cuma

hour

18:00